Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Počátky psychologie

30. července 2012 v 11:29 |  Historie
Psychologií se lidé zabývali již v antice, ačkoliv tehdy byla součástí filozofie a nebyla samostatným oborem. Za jejího zakladatele ve filozofických dějinách je považován aristoteles, který oslovoval veřejnost pokrokovými psychologickými myšlenkami - například jeho výzva ardresovaná člověku "staň se, čím jsi!"

Psychologie jako samostatný vědní obor se datuje až od roku 1879, kdy Wilhelm Wundt založil první psychologickou laboratoř na univerzitě v Lipsku (Německo). Vznik laboratoře měl velký význam, protože tehdy se právě podle provádění experimentů určovalo, co je vědní a co ne. Tehdy Wundt používal metodu introspekce, která se prováděla nejčastěji, přestože se užívaly i jiné metody. Pozorovaly se hlavně procesy vnímání.

V postupném vývoji vědní psychologie se objevovalo mnoho vyhraněných stylů, které se zakládaly především na behaviorálním přístupu. Provádělo se mnoho pokusů na lidech, které byly často v rozporu s morálkou a lidskostí (dnes už jsou takové pokusy zakázány). Psychologie měla zprvu opravdu kruté začátky, po druhé světové válce byl behaviorální přístup pomalu opuštěn a nahradilo ho množství jiných směrů.

V současné době se psychologie člení do nejrůznějších oborů a uplatňuje se prakticky všude - školství, zdravotnictví, kriminalistika, ale i nauka o zdravém životním stylu nebo dopravní psychologie. Poznatků o lidské mysli je mnoho, avšak stále ještě nejsme schopni odpovědět na většinu otázek týkající se naší duše.

Psychologie je poměrně mladým vědním obrem (i když se neustále vedou spory o tom, jestli vědou je nebo není), který se neustále rozvíjí. Můžeme si tedy jen domýšlet, co o naší mysli budeme vědět za padesát nebo za sto let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monča Monča | Web | 30. července 2012 v 11:31 | Reagovat

Skvelé :) .. .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama