Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Co všechno se skrývá ve významu slova psychologie?

1. srpna 2012 v 21:54 |  O psychologii
Slovo psychologie je od slova psyché, což znamená v řečtině duch, duše, dech a slova logia - věda, výzkum, nauka. Doslovně bychom tedy mohli říct, že je to nauka o duši.

Co přesně tedy ta psychologie je? Většina lidí si pod tímto pojmem představí terapeutické sezení u odborníka, kdy si ubrečený pacient vylévá srdce a povídá o svém životě, a psycholog mu následně něco doporučí. Taková představa není špatná, avšak je to jen jedno z mála odvětví aplikované psychologie.

Psychologie jako celek je vědou, která se zabývá nejrůznějšími zákoutími lidské mysli. Zkoumá chování a prožívání člověka, jeho reakce na určité podněty, snaží se porozumět tomu, co se v nás děje a jak je to spojené s naší osobností. Nezajímá se pouze o přítomnou část lidského života, ale zachází i do minulosti a zkouší předpovídat budoucnost. Díky psychologii víme, že všechno, co se nám kdy stane, nás může ovlivit.


Psychologie také úzce souvisí s biochemií. Za většinu našich reakcí mohou hormony a nervová soustava. Když je nám špatně, naše tělo produkuje úplně jiné látky než když jsme šťastní. Do odvětví psychologie spadají i takové souvislosti.

Tato věda se snaží odpovědět na otázky týkající se lidského života, kterými se jiné vědy nezabývají. Proč jsou lidé tak odlišní a přece se v ledasčem sobě podobají? Jak nás ovlivňují geny našich rodičů po duševní stránce? Jak se máme vyrouvnat s traumaty nebo jak přečkat špatné životní období?

V knihách o lidských pocitech se často hovoří hlavně o špatných emocích a o tom, jak je zvládat. Ovšem psychologie samozřejmě zkoumá i ty veselé. Hovoří o tom, co je to štěstí, naděje, radost, a co je láska. Zkoumá, co s námi tyto emoce dělají a kdy je získáváme.

Psychologie je zkrátka velice rozmanitý obor, který nejen, že se neustále rozvíjí, ale zázkladní znalosti z něj se hodí opravdu každému. Neznám člověka, který by si ani jednou nepovzdechl, že by se rád vyznal v lidech. A přesně o tom to je. Podobně, jako naše chemikářka říkávala, že všechno je chemie, můžu já napsat, že člověk je psychologie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama