Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Je psychologie opravdu vědou?

1. srpna 2012 v 15:00 |  O psychologii
Vedou se spory o tom, jestli je psychologie vědou je či není. Každý na to má jiný názor, i když u přijímaček na některý z psychologických oborů nebo u zkoušek bychom měli tvrdit, že to věda je. I když pochybná. Podle mého názoru je pochybná právě proto, že poznatky, které dosud máme, se velmi těžko ověřují.


Abych uvedla nějaký příklad: Ve fyzice spočítáme tíhovou sílu velmi snadno. F=m*g. Můžeme si to i ověřit. Vybereme si nějaké těleso, třeba stůl, a zvedneme ho. Je těžký. Pak zkusíme zvednout židli a zjistíme, že to jde o poznání lépe. Tímto zjišťujeme, že těžší tělesa mají větší tíhovou sílu. Ovšem, to ví přece i dítě a funguje to na vše bez výjimky.

Kdyby byla psychologie věda jako ostatní, každá věc by měla svou definici a každá by se projevovala na chlup stejně. Jenže to tak není. Opět uvedu příklad: Terapeut má ve své ordinaci dva pacienty, oba trpí depresemi, to lze určit celkem snadno. Oba se cítí mizerně, musí brát prášky na spaní, mívají sebevražedné pocity. Jenže všechny projevy u nich nejsou stejné. První pacient nemá chuť k jídlu a jen obtížně do sebe něco vpraví. Druhý si do pusy v nejhorších chvilkách nacpe to, co mu přijde pod ruku. První se zamkne ve svém domě a odmítá kohokoliv vidět - opravdu si nepřeje být rušen, zatímco druhý sice zůstává sám, ale přeje si, aby za ním někdo přišel a pomohl mu.

Tím chci říct, že jedna psychická nemoc se projevuje u každého trochu odlišně. Stejně je to i s jinými psychologickými poznatky. Ovšem, všichni máme mozek, ale nikdo ho nemá stejný. To je důvod, proč dělá problém deinovat psychologii jako vědu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Honza Tesař Honza Tesař | E-mail | Web | 9. srpna 2014 v 16:13 | Reagovat

Dobrý den, máte hezké stránky. Zaujala mě zejména polemika o psychologii jako vědě- nevědě! Pokud budete chtít, navštivte mé stránky, teprve začínám a po své 11-leté zkušenosti coby klienta jsem si dovolil rozdělit psychoterapeuty do 6 kategorií.. Zajímá mě každý názor, ještě se potřebuju hodně učit. Časem bych chtěl nabídnout k prodeji svůj příběh. S pozdravem Honza Tesař

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama