Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD)

22. srpna 2012 v 18:10 |  Úzkostné poruchy
Obsedantně-kompulzivní porucha známá také pod zkratkou OCD (z anglického obsesive-compulsive disorder) patří do řady úzkostných poruch, při které lidé trpí nechtěnými a opakovanými myšlenkami či pocity. Jak již název napovídá, skládá se ze dvou částí:

Obsese = vtíravé myšlenky doprovázené úzkostnými pocity
Kompulze = jednání, které dokáže obsese utišit

Dotyčný si absurdnost svých myšlenek plně uvědomuje, avšak nedovede se jim vzepřít. Pokud kompulzivní akt poruší, úzkost roste až do nesnesitelných mezí.

Touto poruchou trpí 2% lidí a může se postupně objevit již v raném věku.


Příklad: Člověk získá obsesivní myšlenku, že nesmí šlápnout na prasklinu na chodníku. Myšlenka je doprovázena úzkostnými pocity (pokud na ni šlápne, stane se něco velmi špatného.) Kompulzivním jednáním úzkost zapudí - dává si velký pozor, aby na ni nešlápl a všechny přeskakuje.

Typickým obsahem těchto obsesivních myšlenek je morálka, přesný řád, obavy a nebezpečí. Například když něco není uklizeno nebo pečlivě srovnáno či je něco v rozporu s morálkou, hrozí velké nebezpečí, nemoc, něco se stane. Člověk trpící OCD věci často počítá, provádí přesné rituály nebo si stále omývá ruce.

Léčba: U této poruchy je léčba obvykle dost složitá. U mírnějších forem se volí kombinace psychoterapie a předepsaných psychofarmak. Ojediněle se přistupuje k léčbě elektrošoky nebo operačnímu zákroku.

Doporučení: Ve filmu "Lepší už to nebude" (As Good as It Gets) je dobrá ukázka této poruchy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alcië Alcië | Web | 24. srpna 2012 v 22:00 | Reagovat

Dávám si tvůj blog do oblíbených :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama