Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Poruchy autistického spektra

5. srpna 2012 v 15:47 |  Autismus
Dětský autismus

Dítě nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Kvůli tomu je narušen duševní vývoj dítěte hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Je to klasická forma autismu, která je podrobněji popsána ve článku Základní poznatky o autismu.


Atypický autismus

Děti s atypickým autismem mají některé oblasti vývoje méně narušeny než děti s klasickým autismem. První symptomy autismu lze pozorovat až po třetím roce života, dítě má všechny symptomy autismu, avšak jejich závažnost a frekvence neodpovídá diagnostickým kritériím. Žádná z oblastí pak není výrazně narušena. Autistické chování se přidružuje k mentální retardaci, dítě má velmi nízký mentální věk.Rettův syndrom

Touto poruchou trpí pouze dívky. Mají jen částečně autistické chování. Čeho si lze všimnout snadno, je velký problém s pozorností. Často ztrácí úchopové schopnosti a mají závažnou poruchu hybnosti. Rettův syndrom je často doprovázen epilepsií.


Aspergerův syndrom

Děti s aspargerovým syndromem mají velké problémy s chápáním sociálních situací, nejsou schopny rozeznat pocity druhých lidí. V komunikaci jsou značně omezeny, mají problémy poznat humor, ironii, nadsázku atp. Patří mezi samotáře, ostatní děti je nepřijímají mezi sebe. Intelektuálně jsou však velmi dobře vybavené, často bývají výrazně nadané - sami se naučí číst a počítat, hrají šachy, mají výbornou paměť).
Vyskytují se u nich vývojové poruchy chování, hlavně pak hyperaktivita, porucha pozornosti a nedostatečná kontrola emocí. V dospívaní mohou trpět depresemi, podceňují se.


Dezintegrační porucha

Po dvou až deseti letech normálního vývoje dítě pozbude schopnosti, které až doposud získávalo. Nastupuje mentální retardace a příznaky autismu. Zhoršení stavu může být náhlé i pozvolné, poté nastává období stagnace. Dítě se zhorší v komunikačních a sociálních dovednostech, často nastoupí chování typické pro autismus. Po tomto období se vše může zlepšit, avšak dítě se už nikdy nevrátí do normy. Dezintegrační potucha je často doprovázena epilepsií.

***
Autistické rysy

Autistické rysy se někdy uvádí jako jedna z poruch autistického spektra, avšak nejde o diagnózu jako takovou - přestože jí někteří odborníci velice rádi určují. Děti s autistickými rysy buď trpí klasickým autismem a nebo jsou naopak normální, jen se u nich projevuje nějaký neobvyklý povahový rys, kvůli kterému jsou takto diagnostikovány - často mylně.
Nejvíce lidí používá diagnózu "autistické rysy" u dětí, jejichž správná diagnóza by měla být atypický autismus nebo dětský autismus. Největším problémem je, že slovo rysy dává pocit menší závažnosti poruchy. Rodiče těchto dětí pak nemají oporu v legislativě a nemohou využít služeb, které pro své dítě potřebují.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama