Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Změna písma = změna vlastností?

27. srpna 2012 v 9:11 |  Články

Slyšeli jste někdy o grafoterapii? Je to metoda, pomocí které můžeme celkem snadno změnit své vlastnosti. Jak? Přece tak, že se naučíme jinak psát!

Grafologové si už dlouho pohrávají s myšlenkou, jestli taková terapie může fungovat. Teorie říká, že určitě, praxe dokazuje, že je důležité řídit se přesně stanovenými pravidly. Postupně tedy vznikl ucelený postup zahrnující prvky, které se musí změnit a které naopak zanechat. nejlépe se mění emocionální vnímání, taková změna však není trvalá. Hůře se mění reakce a chování, úsilí se ale vyplácí a tak můžeme trvale získat vlastnosti chování, které jsme si dosud jen přáli.


Například pokud píšete každou chvíli jinak, stejně jako já, možná jste si všimli, že se také častěji mění vaše prožívání a jste více náladoví, než se vám líbí. Pokud si pomocí grafoterapie vyberete jen to písmo, které se vám nejvíce líbí a jste při jeho používání více spokojení, získáte jen ten určitý vzorec chování.

Jestliže však všichni budeme mít jen takové vlastnosti, které si určíme, nebudeme se jeden druhému podobat? Odborníci tvrdí, že ne - individualitu ztratit nelze. Osobnost se totiž pouze "očistí" od negativních emocí, strachu a obranných mechanismů, které jí brání naplno využívat svůj přirozený potenciál. Grafoterapie, zjednodušeně řečeno, odbourá naše špatné vlastnosti a naopak posílí ty dobré.

Celá terapie tedy spočívá v tom, že se záměrně snažíme změnit svůj rukopis a plně si ho zautomatizovat. Osvojujeme si nový rukopis, jakobychom se opět ocitli v první třídě základní školy, avšak tentokrát beze strachů. Dokonce si můžeme vybrat, jaký vzhled bude naše nové písmo mít.

Nedoporučuje se však zkoušet grafoterapii na vlastní pěst, bez odborníka. Takové počínání by kvůli možnému přeskakování a vybírání si pouze některých znaků mohlo vést k rozštěpení osobnosti a znásobení negativních vlastností. Samouci často zapomenou zautomatizovat všechna písmenka a tudíž se pozitivní vlastnosti nemohou dostatečně uchytit. Je tedy nutné chodit do kurzu - tam se účastníci dozvědí, čemu by se při tvoření měli vyhýbat a co naopak vyzdvihnout. Jinak je ponechán prostor pro tvořivost a tak si klienti mohou sami na sobě vyzkoušet, co nového se v jejich životě pomocí změny rukopisu stane.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alcië Alcië | Web | 6. září 2012 v 17:06 | Reagovat

To je zajímavý :).

2 Jim Jim | Web | 24. září 2012 v 17:54 | Reagovat

Souhlasím s tebou :) vždyť byli a případy leváků, kteří začali trvale koktat, když se učili psát pravou..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama