Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Září 2012

Proč je dobré vyprávět pohádky (nejen) dětem

26. září 2012 v 10:18 Články

Původní článek je rozšířen, přepracován a zdokonalen! Naleznete ho ZDE

:)


MBTI typologie osobnosti

16. září 2012 v 22:12 Typologie osobnosti
MBTI typologie osobnosti (Myers Briggs Type Indicator - pojmenováno jmény autorek) rozšiřuje klasickou Jungovu typologii. Místo osmi osobnostních typů jich můžeme určit šestnáct, je tedy přesnější a bere v úvahu více charakterových prvků. Funguje na základě posuzování protikladných vlastností a sestavuje náš profil podle toho, které složky u nás převažují.

Funguje na základě posuzování těchto čtyř protikladných preferencí:
Extroverze (E) x Introverze (I)
Intuice (N) x Vnímání (S)
Myšlení (T) x Cítění (F)
Flexibilní typ (P) x Strukturovaný (J)

Takže pokud jste například introvertní, intuitivní, myslivý a flexibilní typ, budete patřit do té skupiny lidí, která se označuje jako INTP.

Zde si můžete udělat zdarma test, jaký typ osobnosti jste.

Podrobné charakteristiky a více informaci: http://ografologii.blogspot.cz/2007/11/mbti-typologie.html.
Na této stránce jsem se o tom při naprosto náhodné návštěvě dozvěděla:)

Tato typologie mi přijde zatím ta nejlepší, kterou jsem kdy na sobě vyzkoušela. Proto můžu s čistým svědomím doporučit dál. Je až fascinující, jak přesné to vyšlo:)

Anatomie lži

13. září 2012 v 8:39 Články
Anatomie lži (angl. Lie to Me) je americký krimi/drama seriál z roku 2009. Hlavní postavou je doktor Lightman - odborník na lži, který dokáže "číst myšlenky" lidí pomocí sledování lidské mimiky, mikrovýrazů a gest. Je to vlastně vědec specializující se na řeč těla. Pomocí této vědy odhalí i nejzapeklitější případy (nejen kriminální), které jeho společnost Lightman Group dostane na starost.

Dr. Lightman je velmi svérázný člověk, trochu arogantní, hodně chytrý. Seriál je zajímavý už jen díky jeho charakteru, člověk se při jeho sledování zkrátka nikdy nenudí. Lightmanovy schopnosti jsou zároveň prokletím v osobním životě, protože na svých blízcích hned vše pozná. Má dceru Emily, která to s ním nemá zrovna nejlehčí.

Tento seriál bych určitě doporučila, moc se mi líbí téma řeči těla. Myslím, že se na tom člověk může i přiučit něco o základních gestech a celkově o lidské tělesné mluvě při různých situacích. Neznám jiný krimi seriál, který by se touto tematikou zabýval, proto jsem si Anatomii lži ihned oblíbila.