Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

MBTI typologie osobnosti

16. září 2012 v 22:12 |  Typologie osobnosti
MBTI typologie osobnosti (Myers Briggs Type Indicator - pojmenováno jmény autorek) rozšiřuje klasickou Jungovu typologii. Místo osmi osobnostních typů jich můžeme určit šestnáct, je tedy přesnější a bere v úvahu více charakterových prvků. Funguje na základě posuzování protikladných vlastností a sestavuje náš profil podle toho, které složky u nás převažují.

Funguje na základě posuzování těchto čtyř protikladných preferencí:
Extroverze (E) x Introverze (I)
Intuice (N) x Vnímání (S)
Myšlení (T) x Cítění (F)
Flexibilní typ (P) x Strukturovaný (J)

Takže pokud jste například introvertní, intuitivní, myslivý a flexibilní typ, budete patřit do té skupiny lidí, která se označuje jako INTP.

Zde si můžete udělat zdarma test, jaký typ osobnosti jste.

Podrobné charakteristiky a více informaci: http://ografologii.blogspot.cz/2007/11/mbti-typologie.html.
Na této stránce jsem se o tom při naprosto náhodné návštěvě dozvěděla:)

Tato typologie mi přijde zatím ta nejlepší, kterou jsem kdy na sobě vyzkoušela. Proto můžu s čistým svědomím doporučit dál. Je až fascinující, jak přesné to vyšlo:)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alcië Alcië | Web | 17. září 2012 v 10:01 | Reagovat

Díky za článek, o tomhle testu jsem se učila, ale je zajímavější si ho vyzkoušet na sobě :).
Moc nemusím takové ty testy temperamentu od Eysencka, tenhle test se mi líbí víc...ale přece jen v tom vnímám určité škatulkování, které mi není příjemné... A u pár otázek jsem nějakou dobu váhala, kterou odpověď označit, protože na mě seděly obě, záleží na situaci a okolnostech. Ale rozhodně se mi odpovídalo líp než v testu od Eysencka :D.
Taky si ale myslím, že výsledek může být ovlivněn momentálním duševním stavem, přitom temperament je jinak část osobnosti, které se začínají už u dítěte projevovat ze všeho nejdřív, je trvalá...Ale každý je většinou např.  uzavřenější v těžkých obdobích života...
Já jsem zvolila v odpovědích takový kompromis mezi tím, jak jsem se chovala "vždycky" a tím, jak teď, protože je to hodně velký rozdíl. Vyšlo mi ENFJ(P)... Hodně sedí to, že vnímání a usuzování je u mě vyrovnané, taky to, že dávám přednost intuici. Ale nejsem si jistá tím, zda jsem opravdu víc citový typ než myslivý...Cítění je pro mě ve většině situací důležitější, ale znamená to, že ho mám jako psychickou funkci rozvinutější? Nevypovídá to spíš něco o mých hodnotách?

Jejda, už jsem se nějak moc rozepsala...:D
Můžu se zeptat, co vyšlo tobě?

2 JÁ | 17. února 2015 v 13:34 | Reagovat

Já si myslím, že myšlení není přímým opakem cítění, ač pro myšlení je nutné potlačit své emoce a tedy i cítění.

3 J. J. | Web | 18. února 2015 v 19:06 | Reagovat

[2]:
S tím souhlasím, v testu však jde jen o odlišné preference člověka - tedy jestli se rozhodujeme spíš na základě rozumu nebo pocitů. Není řečeno, že to je přímým opakem. To samé platí i u ostatních charakterových prvků - intuice například také nemůže být opakem smyslového vnímání. To by bylo to samé jako tvrdit, že kočka je opakem psa :)

4 Melvin Melvin | Web | 17. června 2015 v 18:23 | Reagovat

Mezi námi řečeno, je třeba zkusit hledat v google.com :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama