Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Panická porucha

1. října 2012 v 18:50 |  Úzkostné poruchy
Panickou poruchou trpí mnoho lidí, kteří jsou často vystavováni nadměrnému stresu. Vyznačuje se záchvaty úzkosti a intenzivního strachu. Úzkost se dostaví bez zjevné příčiny, v jakékoliv situaci, trvá několik minut. Dotyčný v záchvatu neví, co se s ním děje a má velké obavy, spouští se reakce útok nebo útěk a tím se původní reakce ještě znásobí. Četnost záchvatů je různá - 4 do jednoho měsíce se označují středně těžkou poruchou a 4 do jednoho týdne těžkou.


Lidé trpící touto poruchou jsou schopni s pomocí terapie vést normální život, je to však velmi těžké, protože se záchvatu neustále obávají. Je to vlastně takový strach ze strachu. Nikdy nevědí, kdy se to stane.

Fyzické příznaky záchvatu: Pocení, Sucho v ústech, zvracení, bolest na hrudi - obtížné dýchání, zrychlené dýchání, závratě, napětí ve svalech, zvýšení krevního tlaku, svírání hrdla, třes, návaly horka nebo chladu.

Léčba: Nejvhodnější léčbou je kognitivně-behaviorální psychoterapie. Možné užívání psychofarmak, zejména antidepresiv a antipsychotik. Doba léčby závisí na vnějších vlivech a na celkovém zdraví pacienta, obvykle trvá několik let, lehčí formy výjimečně jen několik měsíců. Neléčená panická porucha se může horšit a dojít až k hospitalizaci pacienta.

Příklad (Převzato z knihy Panická porucha a jak ji zvládat):

Poprvé mě to potkalo v autě. Spěchal jsem na důležité jednání a uvízl jsem v dopravní zácpě. Najednou jsem ucítil píchání v hrudi, bušení srdce a začal jsem se potit. Napadlo mě, že je to možná infarkt. Nemohl jsem dodechnout a dostal jsem strach, že se udusím, dokonce mě začaly brnět i ruce. Dojel jsem do nemocnice. Řada vyšetření ale infarkt či jiné závažné onemocnění vyloučila. Prý je to od stresu v práci. Přál jsem si tomu uvěřit, ale nemohl jsem. Příznaky byly tak silné, že jsem měl vážně strach, že umřu. Od té doby se mi podobné záchvaty začaly objevovat častěji - při jízdě do zaměstnání, někdy dokonce i při jednáních. Dokonce se mi stalo, že jsem se z ničeho nic v noci probudil a cítil, že mi buší srdce a nemůžu dýchat. Opakovaně jsem byl na pohotovosti. Dívali se na mě skrz prsty. Ale já si to opravdu nevymýšlím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alcië Alcië | 1. října 2012 v 19:54 | Reagovat

Tohle se mi asi párkrát stalo... je to hrozý, lituju lidi, kteří mají takový stavy 4x týdně :O... Ale tyhle poruchy se dají asi docela rychle vyléčit (v porovnání třeba s depresí), řekla bych...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama