Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Šťouchni mě: Jak sociální sítě mohou pomoci i škodit naším dětem

28. října 2012 v 9:36 |  Aktuální výzkumy

Psycholog pracující v oblasti výzkumu a zároveň profesor kalifornské státní školy - Larry Rosen, zhruba před rokem zpracoval jednu velmi zajímavou studii týkající se sociálních sítí, hlavně tedy facebooku. Výsledky nebyly ani moc překvapivé, přesože určitě znovu rozohnily diskuzi, jestli záporné aspekty facebooku přebíjí ty kladné společně s jeho primární funkcí: Seznamovat se, přátelit se a sdílet své fotografie a pocity s ostatními uživateli.Shrneme si tedy základní poznatky vyplývající z výzkumu.

Temné stránky facebooku

  • Výzkum poukazuje na to, že nadměrné používání facebooku (kontrolování aktualizací několikrát do hodiny), velmi narušuje pozornost a soustředění dětí ve škole. Známky dětí se výrazně zhorší a jejich celkový zájem o učivo velmi klesne. Jinými slovy - obavy rodičů se naplnily.
    Poznámka: za to může spíše než facebook neustálé měnění činnosti v průbehu hodiny. Kdybyste se například učili a každých 15 minut otevřeli naprosto nesouvisející knížku a přečetli jeden odstavec a teprve potom se vrátili k původní činnosti, studijní výsledky by se určitě také zhoršily.
  • Lidé, kteří často využívají služby facebooku či jiných sociálních sítí, mají větší náchylnost trpět depresemi, úzkostmi a různými psychickými poruchami.
  • Náctiletí uživatelné facebooku mají kvůli používání této sociální sítě sklony k narcismu. Není se čemu divit, když máte svůj profil se svými osobními fotografiemi a texty a může na něj v podstatě kdokoliv z vašich přátel. Snaha ukázat se na profilu v co nejlepším světle a každodenní řešení své osobnosti jistě nemůže přinést nic dobrého. Přílišná zaměřenost sama na sebe pokaždé škodí.
  • Kromě narcismu mají děti větší sklon k agresi, zhoršuje se jejich sociální chování a narušuje se spánkový režim.

Jak facebook pomáhá

  • Díky neustálému čtení cizích statusů, komentářů a prohlížení fotek našich přátel, roste virtuální empatie. Díky globálnímu propojení se rozvíjí i empatie celosvětová, bez rozdílu rasy a původy. Lidé se v podstatě na facebooku stávají sobě rovnými a díky informovanosti o svých bližních je dovedou lépe pochopit a soucítit s nimi.
  • Facebook má také jistě kladné účinky na introvertní jedince, kteří prostřednictvím sociální sítě mohou sdělovat své myšlenky a nápady bez nutnosti projevovat se mezi lidmi.

Můj názor:

Facebook používám už dlouhou dobu. Navštěvuji ho zhruba třikrát týdně, většinou tím stylem, že se kouknu, jestli neřibyly studijní materiály, přečtu si statusy několika přátel a prohlédnu si některé nové fotky. Facebook využívám hlavně jako informační kanál, dozvídám se přes něj co se kdy děje, ať už to jsou věci soukromé nebo veřejné. Podle mě je sociální síť jako facebook velmi užitečná, vlastně je tu konečně něco, co mají téměř všichni a tak se můžete snadno spojit s lidmi, i když nemáte jejich telefoní čísla.
Uživatelé si však musí dát pozor, aby se nestali závislí, jelikož taková závislost vzniká velmi snadno a je závažná (někteří psychologové ji dokonce přirovnávají k závislosti na drogách nebo na alkoholu), a také by měli být obezřetní, co všechno věřejně sdělují.
Facebook zajisté hodně škodí, ale pro mě je to spíše užitečná záležitost. Asi tady platí stejné heslo jako všude jinde: Všeho s mírou.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama