Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Milgramův experiment

2. června 2014 v 20:43 |  Konformita-výzkumy
Jak je možné, že ve dvacátém století se stalo něco tak strašného a krutého, jako byl holocaust? Nelze tvrdit, že všichni nacisti souhlasili s vyhlazováním židů a přišlo jim to v pořádku - proč ale přesně uposlechli rozkazů, když se jim toto jednání velice příčilo?

Americký sociální a experimentální psycholog Stanley Milgram (1933 - 1984) v roce 1963 provedl experiment, prostřednictvím kterého se snažil tuto otázku objasnit. Experiment se týkal konformity, tedy poslušnosti vůči autoritě. Měl odhalit, do jaké míry člověk přenáší svou odpovědnost na odpovědnost nadřízeného, a zda-li je schopen uposlechnout i rozkazů, kteří hraničí s lidskostí.


Experiment byl proveden na Univerzitě v Yale, probandy získal díky inzerátu umístěnému v místních novinách. V inzerátu uvedl, že se jedná o výzkum týkající se učení.

Probandi byli "rozlosováni" do dvojic učitel-žák, přičemž žákem byl vždy předem vybraný pomocník experimentátora, který měl za úkol následující dění pouze hrát. Učitel viděl, jak žáka odvádějí do vedlejší místnosti a přivazují ho do křesla.

Učitel byl usazen do místnosti před pult obsahující tlačítka s popisky udávajícími intenzitu elektckého proudu. Popisky byly seřazeny vzestupně, od nízkého napětí 15V, až po 450V. Poslední dvě tlačítka byla označena pouze křížky, představovala tak smrtelné nebezpečí. Žák dostal jednoduchý úkol - měl doplňovat slova do páru. Vždy, když se spletl, učitel ho měl potrestat elektickým šokem: nejprve nízkým, poté se jeho intenzita zvyšovala.

Ze začátku se žák pletl jen málo, avšak když se intenzita šoků začala zvyšovat, zvyšoval se i počet chyb. Vedoucí pokusu učitele povzbuzoval, aby pokračovali v plnění experimentu, přestože žák už hlasitě naříkal a prosil je, aby přestali. Když se žák vzpouzel a už nechtěl odpovídat, vedoucí pokusu řekl, že mlčení je považováno také za chybu a žádal učitele, aby ho dále trestali. Od 330V učitelé slyšeli jen ticho.

Výsledky experimentu:

Všichni probandi se dopracovali až k intenzitě šoků ve výšce 300V. 63% z nich došlo až na konec stupnice, přestože hlasitě protestovali a vyjadřovali obavy ze žákovy smrti. Milgram tímto experimentem prokázal, že lidé většinou uposlechnou autoritu i přes to, že rozkazy autority hraničí s jejich přesvědčením a mohou tím někomu vážně ublížit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama