Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Vznik psychologie zdraví

17. srpna 2014 v 15:44 |  Psychologie zdraví
Psychologie zdraví vzniká přibližně v 80. letech minulého století jako reakce na biomedicínský model zdraví, který byl tenrkát velmi rozšířen. Tento model zastával názor, že zdraví znamená absenci nemoci či poruchy, které vznikají pouze na tělesné úrovni - ať už z vlivů vnějších (chytneme nějakou infekci) nebo vnitřních (nesprávná funkce orgánů, žláz,...). Dnes už víme, že otázka zdraví a nemoci je daleko složitější.

Některé nemoci vznikají nebo se zhoršují v důsledku určitého nesprávného chování, jako je například nedostatek pohybu, velká míra stresu nebo existenciální problémy. Velké množství nemocí je také spojeno se skrytými emočními poruchami. Psychologie zdraví se zakládá na biopsychosociálním modelu zdraví; zohledňuje všechny aspekty, od kterých se zdraví či nemoc odvíjí: biologické, psychologické i sociální.

Mezi biologické vlivy patří nejrůznější viry, bakterie a poškození tkání. Psychologické zahrnují chování, názory, zvládání stresu a bolesti. Poslední ze zmiňovaých, sociální vlivy, pak představují příslušnost k určité společenské třídě, k etniku a typ zaměstnání. Všechny tyto aspekty se ovlivňují a vzájemně na sebe působí, nemoci jsou způsobeny jejich kombinací a jsou tedy brány mnohem komplexněji, než tomu bylo dřív.

Do této kategorie aplikované psychologie spadá i podporování dobrého zdravotního stavu, zvládání stresu či různých zdravotních problémů, významně se také řeší komunikace při zdravotní péči - tedy především způsob, jakým komunikuje zdravotnický personál s pacienty.

Psychologie zdraví zažívá poslední dobou rozmach, provádí se spoustu výzkumů, které mají odhalit, jak by se lidé měli chovat, aby své zdraví podpořili a vyhnuli se nepříjemným nemocem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama