Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Narcistická osobnost

19. října 2014 v 14:50 |  Poruchy osobnosti
Narsistická osobnost je jednou z poruch osobnosti, kterou ještě nejsme schopni spolehlivě definovat. Obecně se vyznačuje nadřazováním se nad všechny ostatní a přesvědčením o vlastní privilegovanosti nezávisle na tom, jakých výsledků jednání narcista dosahuje. Představy o jeho důležitosti, kterými se sám utvrzuje ve své nadřazenosti, mohou přesahovat až do závažných bludů. Potřebuje je, aby zahnal úzkost způsobenou nenápadnými, avšak intenzivními pochybami o sobě samém. Jak už to tak bývá, chová se přehnaně sebevědomě, jelikož si ve skutečnosti sám sebe zas tolik neváží. Málokdy si však tento nápadný rozpor uvědomí.

Vyzdvihuje své přednosti všude, kde je to možné, chlubí se tím, co všechno už zvládl a co zažil, jeho hlavním tématem k hovoru je on sám. Ostatní pro něj nejsou důležití, ba naopak: považuje je za hlupé, méněcenné a potřebuje je pouze jako nástroj pro dosahování svých vlastních cílů (či jako publikum, co ho bezmezně obdivuje). Pokud si z něj někdo dělá neškodnou legraci nebo mu poskytne zdravou kritiku, nezvládne to. Bere se až příliš vážně a stejné přiznání důležitosti čeká od ostatních; a to především prostřednictvím výsad, kterých by se mu (dle jeho názoru), mělo dostávat. Je jimi například ospravedlněné předbíhání ve frontě (protože stát ve frontě je pro něj přece nedůstojné), může kamkoliv chodit pozdě, může s ostatními jednat, jak se mu zlíbí.


Narcista má složitý a těžký (ne-li nemožný) partnerský život. Od svého partnera pochopitelně čeká bezmeznou úctu a obdiv, sám však postrádá i pouhý zdravý respekt k druhému. Partnera často ponižuje, bezdůvodně žárlí a nebere na něj absolutně žádné ohledy. Je nemožné, aby narcista žil s vyrovnaným a zdravým jedincem - jediným vhodným partnerem je člověk trpící poruchou opačného rázu - tedy velkým nedostatkem sebedůvěry a patologickou závislostí na druhých.

Pravděpodobné příčiny vzniku:

Příčiny vzniku nejsou úplně jasné, avšak zřejmě zde hrají roli, stejně jako u ostatních poruch osobnosti, i vrozené předpoklady. Obecně se však řadí mezi vývojové poruchy.
Člověk může stát narcistou hlavně kvůli vyrůstání v nestabilní, excentrické rodině, kde se klade důraz na výjimečnost jedince a jejíž člěnové se nadřazují na ostatní. Také se jeho porucha posílí, pokud je s ním v dětství zacházeno se zvláštní péčí a pokud se jeho potřeby nadřazují nad potřeby všech ostatních; nebo pokud se setkává s přesně opačnou situací: tedy s nedostatkem pozornosti. Pak se naučí, že si musí obdiv k sobě od ostatních buď vyžádat, nebo vydobýt.
Někde se uvádí také opakované selhání v dětství, kvůli němuž si jedinec vytvoří své nádrhadní, zidealizované já.

Diagnóza

V Čechách se diagnóza narcistická osobnost nepoužívá. Podle Americké příručky pro diagnózu duuševních chorob DSM je narcistou člověk, který splňuje alespoň pět z těchto devíti bodů.
  1. Přeceňuje vlastní důležitost, schopnosti a úspěchy a vyžaduje, aby se tak hodnotili i ostatní
  2. Ve své fantazii se zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, krásou, mocí, a tak podobně
  3. Je přesvědčen o své vlastní výjimečnosti a jedinečnosti. Jen výjimeční lidé ho tedy mohou pochopit a jen s takovými se může stýkat.
  4. Vyžaduje nepřiměřený obdiv ostatních
  5. Nárokuje si výjimečné zacházení nebo automatické plnění svých přání a představ
  6. Využívá druhých jen k dosahování vlastních cílů.
  7. Nerozezná city a potřeby druhých.
  8. Často závidí a bývá přesvědčen, že druzí závidí i jemu
  9. Chová se arogantně a přezíravě

Léčba

Léčba je u takového jedince velice složitá, protože neumí vůbec připustit, že poruchu má a že by s ní mohl potřebovat pomoci. Když už na terapii jde, není to kvůli svému problému, avšak kvůli možnosti přesvědčit terapeuta o své výjimečnosti. Měla by se u něj hlavně posilovat zdravá sebedůvěra. Terapeut se mu postupně snaží odkrývat iluze, které si sám o sobě vytvořil a učí ho sebeironii. Ukazuje mu, že kritika není špatná, a že její přijetí je mnohdy velice užitečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama