Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Vliv stresu na imunitní systém

13. února 2015 v 12:47 |  Psychologie zdraví
V dnešní době již není žádným tajemstvím, že stres významně ovlivňuje imunitní systém a napomáhá rozvinutí menších i závažnějších nemocí. Většina lidí má s touto souvislostí svou osobní zkušenost, tvrzení tedy nejspíše nikoho nepřekvapí. Je zde ale několik zajímavých souvislostí a příčin, které nám pomůžou odhalit podstatu problému. Tímto problémem se konkretně zabývá psychoneuroimunologie, poměrně mladý obor, který je součástí psychologie zdraví.

Proč stres ovlivňuje imunitu

Z bilogického pohledu je vysvětlení poměrně prosté: orgány jsou protkány nervovými vlákny, které komunikují přímo s mozkem. Stres jednak působí na tyto vlákna, navíc se kvůli němu produkují stresové hormony, které pak souvisejí s klasickou psychologickou reakcí na stres typu "útok nebo útěk". Rekace útok je běžnější při výskytu náhlých a řešitelných stresových situací. Únik (zde únik do nemoci), může nastat při dlouhodobějším či chronickém stresu. V tomto případě tělo reaguje na stres jako na zánětlivou škodlivinu, kterou je třeba odstranit.

Dalším faktorem, který může vznik nemoci ovlivnit, je náchylnost k méně zdravému životnímu stylu, pokud jsme ve stresu. Před důležitou zkouškou studenti málo spí, lidé s problémy v zaměstnání jsou náchylnější k večernímu přejídání se a při nešťastné události se (bohužel) mnoho jedinců uchýlí k alhokolu a cigaretám.


Rozdíl v reakci organismu na různě dlouhodobé stresové situace

Výše uvedená dlouhodobost působení stresových faktorů má velmi významný vliv na jejich zvládání a tedy i na imunitní systém. Jak již bylo řečeno, dlouhodobé stresy (způsobené životními událostmi - například rozvod, smrt, velká nespokojenost v zaměstnání) mají větší dopad na imunitu než takzvané akutní stresy (každodenní nepříjemnosti), které vedou spíše ke vzestupu aktivity člověka. Je to způsobené především tím, že tyto akutní stresy lze ovlivnit a nějakým způsobem řešit, nejsme tedy svázáni pocitem naprosté bezmocnosti, můžeme se samostatně rozhodnout a navíc některé z těchto stresových situací mohou mít spíše motivační charakter (tzv. eustres).

Kromě těchto dvou typů však existují ještě takzvané mikrostresory, které jsou přítomné taktéž v každodenním životě, avšak od akutních se nás ani nemusí bezprostředně týkat a nejsou tedy ovlivnitelné. Patří mezi ně například hluk velkoměsta, pocit, že je všude příliš lidí, neustálý přísun studijních či pracovních povinností, ranní hledání klíčů, náhlá drobná hádka s partnerem, malé osobní neúspěchy či zdánlivé "blbosti", jako zdržení se ve frontě, zmeškání vlaku a rozlité kafe.

Tyto věci nejsou na první pohled vůbec strašné a pokud má člověk dobrou náladu, je schopen je velmi snadno přejít. Avšak je prokázáno, že pokud jsme vystaveni delšímu působení těchto mikrostresorů, má to na naší imunitu vůbec ten nejničivější dopad.

Zajímavá fakta vyplývající z výzkumů

Nakonec bych uvedla pro zajímavost některá fakta, která jsou výsledkem řady výzkumů prováděných na toto téma. Pomocí nich si můžeme představit, jak moc velký vliv má stres na naše zdraví.
  • Badatelé dobrovolníky vystavovali viru rýmy a zkoumali, za jak dlouho (či jestli vůbec) se nemoc rozvine. Zjistili, že osoby s vysokou mírou stresu se významně častěji nakazili a dvakrát častěji se u nich rýma projevila.
  • Lidé trpící nevyléčitelným a smrtelným nádorovým onemocněním, kteří se naučí svou nemoc lépe zvládat a smíří se s ní (například díky docházení do podpůrné psychologické skupiny), se mohou dožít až o několik let více než ti, kteří jsou na svou nemoc sami.
  • Studentům se během zkouškového období hojily zuby o 40% pomaleji než v období letních prázdnin.

Obor neuroimunologie je ještě poměrně neprobádaným a jistě ho v příštích letech čeká velký rozvoj, jelikož žijeme ve společnosti, kde je stres záležitostí každého člověka. Je však zcela jisté, že bychom se měli snažit eliminovat (či se naučit zvládat) stresové faktory nejen pro svoje duševní, ale i fyzické zdraví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hellboy hellboy | Web | 13. února 2015 v 12:52 | Reagovat

No já se snačí stres nějak potlačovat, možná jen u zkoušek to bez stresu nedám, ale jinak nejsem typ co by měl stres každej den :-) super a zajímavej článek:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama