Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

B. F. Skinner (1904 - 1990)

14. září 2015 v 11:11 |  Skinner
Burrhus Frederic Skinner byl jedním z nejvýznamnějších amerických psychologů dvacátého století. Narodil se v Pensylvánii v roce 1904 a vyrůstal ve stabilním, konzervativním prostředí, kde se kladl důraz na tvrdou práci. Byl velmi inteligentním dítětem a bavilo ho se vzdělávat. Jelikož měl velkou zálibu ve psaní, rozhodl se zprvu studovat angličtinu na Hamiltonské vysoké škole v New Yorku. Mezi své vrstevníky příliš nezapadal, neměl rád ani sportovní utkání ani se neúčastnil vysokoškolských večírků a nezájem studentů o vzdělání ho přímo udivoval. Svůj volný čas trávil psaním, zejména do školního časopisu. Jeho články byly velmi kontroverzní a škole se příčily, navíc se vůbec netajil svým ateismem a rebeloval proti pravidelnému modlení, což se samozřejmě neslučovalo s tamním křesťanským prostředím.


Po škole se pokoušel prosadit jako začínající spisovatel, ale příliš úspěchu se nedočkal. Nějaký čas se živil psaním novinových článků a žil bohémským životem v New Yorku. Zanedlouho se však rozhodl nastoupit znovu do školy, tentokrát na Harvard, kde v roce 1931 získal doktorát z psychologie. Na Harvardu pak (s krátkou přestávkou, kdy učil na Minnesotské univerzitě) zůstal až do konce své kariéry.

Skinner byl velmi aktivní, prováděl obrovské množství výzkumů, vedl studenty a během svého působení napsal mnoho knih - ačkoli se neprosadil psaním beletrie, jeho odborná tvorba měla velký úspěch a stal se jedním z nejlepších autorů psychologické odborné literatury, i přes značnou kontroverznost svých děl.

Zastával radikální behaviorismus, odmítal faktor osobnosti v S-R schématu a tvrdil, že podmiňovací metody fungující na zvířatech lze použít i na člověka. Z těchto myšlenek pak vznikaly hypotetické úvahy spadající do oblasti sociálního inženýrství. V jeho díle "Analýza chování" například navrhoval použití psychologických technik jako je operantní podmiňování, aby bylo možné změnit chování lidí a vytvořit lepší, šťastnější společnost. Tato idea je podrobněji rozvinutá v utopické novele Walden II., která pojednává o fiktivní společnosti fungující pouze na základě behavioristických principů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama