Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Konformita-výzkumy

Snadno ovlivnitelná lidská mysl (dokumentární film, 2012)

15. června 2015 v 14:30
Ráda bych vám doporučila dokument, na který jsem před nedávnem náhodou narazila. Velmi mě zaujal svým tématem: prezentuje divákovi drobné sociální výzkumy týkající se konformity, manipulace; zkrátka se zabývá ovlivnitelností lidské mysli.

Podává informace velmi zábavnou formou, jelikož tyto fenomény demonstruje na situacích reálného života, ve kterých se může ocitnout úplně každý. To člověka snadno podnítí k zamyšlení nad tím, jak by se v dané situaci choval on sám a poskytne mu srovnání s nic netušícími lidmi, kteří se v dokumentu stávají pokusnými králíky i třeba jen tak na ulici.


Milgramův experiment

2. června 2014 v 20:43
Jak je možné, že ve dvacátém století se stalo něco tak strašného a krutého, jako byl holocaust? Nelze tvrdit, že všichni nacisti souhlasili s vyhlazováním židů a přišlo jim to v pořádku - proč ale přesně uposlechli rozkazů, když se jim toto jednání velice příčilo?

Americký sociální a experimentální psycholog Stanley Milgram (1933 - 1984) v roce 1963 provedl experiment, prostřednictvím kterého se snažil tuto otázku objasnit. Experiment se týkal konformity, tedy poslušnosti vůči autoritě. Měl odhalit, do jaké míry člověk přenáší svou odpovědnost na odpovědnost nadřízeného, a zda-li je schopen uposlechnout i rozkazů, kteří hraničí s lidskostí.
 
 

Reklama