Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

O psychologii

Co všechno se skrývá ve významu slova psychologie?

1. srpna 2012 v 21:54
Slovo psychologie je od slova psyché, což znamená v řečtině duch, duše, dech a slova logia - věda, výzkum, nauka. Doslovně bychom tedy mohli říct, že je to nauka o duši.

Co přesně tedy ta psychologie je? Většina lidí si pod tímto pojmem představí terapeutické sezení u odborníka, kdy si ubrečený pacient vylévá srdce a povídá o svém životě, a psycholog mu následně něco doporučí. Taková představa není špatná, avšak je to jen jedno z mála odvětví aplikované psychologie.

Psychologie jako celek je vědou, která se zabývá nejrůznějšími zákoutími lidské mysli. Zkoumá chování a prožívání člověka, jeho reakce na určité podněty, snaží se porozumět tomu, co se v nás děje a jak je to spojené s naší osobností. Nezajímá se pouze o přítomnou část lidského života, ale zachází i do minulosti a zkouší předpovídat budoucnost. Díky psychologii víme, že všechno, co se nám kdy stane, nás může ovlivit.

Je psychologie opravdu vědou?

1. srpna 2012 v 15:00
Vedou se spory o tom, jestli je psychologie vědou je či není. Každý na to má jiný názor, i když u přijímaček na některý z psychologických oborů nebo u zkoušek bychom měli tvrdit, že to věda je. I když pochybná. Podle mého názoru je pochybná právě proto, že poznatky, které dosud máme, se velmi těžko ověřují.
 
 

Reklama