Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Poruchy osobnosti

Narcistická osobnost

19. října 2014 v 14:50
Narsistická osobnost je jednou z poruch osobnosti, kterou ještě nejsme schopni spolehlivě definovat. Obecně se vyznačuje nadřazováním se nad všechny ostatní a přesvědčením o vlastní privilegovanosti nezávisle na tom, jakých výsledků jednání narcista dosahuje. Představy o jeho důležitosti, kterými se sám utvrzuje ve své nadřazenosti, mohou přesahovat až do závažných bludů. Potřebuje je, aby zahnal úzkost způsobenou nenápadnými, avšak intenzivními pochybami o sobě samém. Jak už to tak bývá, chová se přehnaně sebevědomě, jelikož si ve skutečnosti sám sebe zas tolik neváží. Málokdy si však tento nápadný rozpor uvědomí.

Vyzdvihuje své přednosti všude, kde je to možné, chlubí se tím, co všechno už zvládl a co zažil, jeho hlavním tématem k hovoru je on sám. Ostatní pro něj nejsou důležití, ba naopak: považuje je za hlupé, méněcenné a potřebuje je pouze jako nástroj pro dosahování svých vlastních cílů (či jako publikum, co ho bezmezně obdivuje). Pokud si z něj někdo dělá neškodnou legraci nebo mu poskytne zdravou kritiku, nezvládne to. Bere se až příliš vážně a stejné přiznání důležitosti čeká od ostatních; a to především prostřednictvím výsad, kterých by se mu (dle jeho názoru), mělo dostávat. Je jimi například ospravedlněné předbíhání ve frontě (protože stát ve frontě je pro něj přece nedůstojné), může kamkoliv chodit pozdě, může s ostatními jednat, jak se mu zlíbí.

Paranoidní porucha osobnosti

3. července 2013 v 12:25

Paranoidní porucha osobnosti se vyznačuje extrémní nedůvěrou, neustálým podezíráním druhých a vztahovačností. Člověk trpící touto poruchou je přesvědčen, že jsou všichni v jeho okolí nebezpeční, případně že se proti němu spikli. Proto u svých přátel či rodiny neustále prověřuje jejich oddanost, věrnost a loajalitu. Nikdy neodpouští křivdy a často se uchyluje ke zkreslování vzpomínek - domýšlí si například různé nadávky, které mu nikdo neřekl, a tím se utvrzuje ve své představě nepřátelského světa. Vytvářejí složité myšlenkové konstrukce, které potvrzují paranoiu.
 
 

Reklama