Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Sociální učení - výzkumy

Bobo doll experiment (A. Bandura)

25. října 2014 v 17:18
V roce 1961 provedl kanadský psycholog Albert Bandura svůj nejznámější experiment týkající se observačního učení - tzv. Bobo Doll Experiment. Bandura natočil desetiminutový film, ve kterém žena bila panenku a vykřikovala u toho agresivní slova. Děti ze školky rozdělil na dvě skupiny, jedné skupině film pustil a druhé nikoliv. Každé dítě pak zavedli do místnosti, kde byly všemožné hračky, avšak bylo jim řečeno, že tyto hračky jsou určeny "pro jiné děti." Frustrované dítě šlo po nějaké době do třetí místnosti, ve které byly hračky včetně panenky z videa a různých zbraní. Ukázalo se, že děti, které video shlédly, se narozdíl od ostatních chovaly agresivně a napodobovaly přesně to, co viděly: vykřikovaly doslova stejná slova a mlátily panenku stejným způsobem.

Tento experiment byl díky svým výsledkům velice významný, pomohl také upozornit na negativní ovlivňování dětí prostřednictvím násilí v médiích a na ničivý dopad tyranské výchovy. Tvrzení násilí plodí jen násilí se tak vlastně vědecky potvrdilo.

Výsledky Bandurova experimentu se dalšími obdobnými výzkumy pouze znovu potvrdily, o významnosti observačního učení (tedy učení nápodobou) dnes není pochyb.

Originální Bandurovo video:Více informací o životě Bandury naleznete -ZDE-

 
 

Reklama