Mrkněte na nový web nejen s pychologickými články Arienn.cz ! ;)

Úzkostné poruchy

Panická porucha

1. října 2012 v 18:50
Panickou poruchou trpí mnoho lidí, kteří jsou často vystavováni nadměrnému stresu. Vyznačuje se záchvaty úzkosti a intenzivního strachu. Úzkost se dostaví bez zjevné příčiny, v jakékoliv situaci, trvá několik minut. Dotyčný v záchvatu neví, co se s ním děje a má velké obavy, spouští se reakce útok nebo útěk a tím se původní reakce ještě znásobí. Četnost záchvatů je různá - 4 do jednoho měsíce se označují středně těžkou poruchou a 4 do jednoho týdne těžkou.

Fobie

23. srpna 2012 v 12:03
Fobie je úzkostná porucha vyznačující se chorobným a neopodstatněným strachem z určité věci, ze situací nebo z lidí. Narušuje každodenní život a strach může být až ochromující. Pouhé pomyšlení na obávanou situaci může vyvovat úzkost. Lidé trpící fóbií si svou nemoc plně uvědomují, avšak nedokáží se proti ní vzepřít a potlačit ji. Je to velmi častá porucha, trpí jí zhruba 10% lidí. V dnešní době je známo 500 druhů fóbií.

Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD)

22. srpna 2012 v 18:10
Obsedantně-kompulzivní porucha známá také pod zkratkou OCD (z anglického obsesive-compulsive disorder) patří do řady úzkostných poruch, při které lidé trpí nechtěnými a opakovanými myšlenkami či pocity. Jak již název napovídá, skládá se ze dvou částí:

Obsese = vtíravé myšlenky doprovázené úzkostnými pocity
Kompulze = jednání, které dokáže obsese utišit

Dotyčný si absurdnost svých myšlenek plně uvědomuje, avšak nedovede se jim vzepřít. Pokud kompulzivní akt poruší, úzkost roste až do nesnesitelných mezí.

Touto poruchou trpí 2% lidí a může se postupně objevit již v raném věku.
 
 

Reklama